Všechny aktuality

V Kamberku se rýžovalo zlato už počtvrté.

aktuality

22.05.2017

Kamberk. V sobotu 20. května se v Kamberku konal již čtvrtý ročník pochodu Cesta za zlatem, který zahájil tak celostátní kampaň Týden geoparků. Přes 130 dospělých i dětí vyrazilo na jednu ze tří tras zakončených rýžováním zlata. Akci pod hlavičkou národního geoparku Kraj blanických rytířů připravil Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s obcí Kamberk a Českým klubem zlatokopů.

Největší zájem byl již tradičně o nejkratší dětskou trasu s úkoly. Hlavní atrakcí pochodu byla jako každý rok „škola zlatokopů“, kde instruktoři z Českého klubu zlatokopů učili účastníky rýžování zlata. Pravé vlastnoručně vyrýžované zlatinky si nakonec odnesl každý, kdo se o to pokusil.

Doprovodný program byl letos zase o něco bohatší. Kromě tradiční prohlídky obou částí Muzea venkova připravili kamberští novou atrakci. Místní Sbor dobrovolných hasičů ve slavnostních uniformách předváděl historickou hasičskou stříkačku, která nadchla děti i tatínky. Do akce se zapojil i nedaleký Městys Načeradec. Účastníci delší trasy pochodu byli jedněmi z prvních návštěvníků nově otevřené expozice Okénko do života našich předků v bývalé solnici.

Lví podíl na pohodové atmosféře akce mělo příjemné prostředí BioFarmy Dolejší Mlýn. Ta účastníkům poskytla nejen příležitost k pozorování oslíků, slepiček, koz, králíků a dalších domácích zvířat, ale i skvělé občerstvení a zázemí pro celou akci. V cíli účastníci dostali pamětní placku s permoníkem Rudou a diplom na památku.

 „Před čtyřmi lety jsme hledali způsob, jak lidem připomenout historii dolování zlata v Kraji blanických rytířů. Dnes už málokdo ví o slavné historii zlatodolu Roudný, se kterou jsou spjaty i dějiny městečka Kamberk. Akce se ujala a každý rok přiláká o něco více návštěvníků. Pro mě osobně to znamená hlavně spoustu příjemně nachozených kilometrů při mapování a značení tras a samozřejmě setkání s fajn lidmi“ řekla Kateřina Červenková z pořádající organizace ČSOP Vlašim.

Čtvrtým ročníkem vyčerpal pochod všechny světové strany a podle sdělení organizátorů se příští – již pátý – ročník vydá opět směrem na zlatodůl Roudný, kde začal.

Akce je součástí celostátní kampaně Týden geoparků, kterou podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Všech osm národních geoparků České republiky pořádá v období od 20. 5. do 4. 6. 2017 akce nejrůznější pro veřejnost.

Další fotografie z akce naleznete zde - http://csopvlasim.rajce.idnes.cz/2017-05-20_-_Cesta_za_zlatem/

Autor: Mgr. Kateřina Červenková
Kategorie: proběhlo
Projekt: Podpora šetrné turistiky v geoparcích
Podpora šetrné turistiky v geoparcích