Všechny aktuality

Rýžování zlata přilákalo přes 150 účastníků!

aktuality

28.05.2018

Kamberk. V sobotu 26. května se na Bio Farmě Dolejší mlýn konal již pátý ročník pochodu Cesta za zlatem. Na třech turistických trasách a jedné cyklotrase čekalo na dětské i dospělé návštěvníky rýžování zlata, historická stříkačka, aktivity pro děti a setkání se zvířaty. Akci připravil Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s Biofarmou Dolejší mlýn, obcí Kamberk, Českým klubem zlatokopů a tvrzí Kamberk.

Připraveny byly celkem tři různé trasy a jedna cyklotrasa, aby si mohl vybrat každý. Nejkratší trasa byla zhruba 3,7 km dlouhá a byla určena hlavně pro děti, mohly si na ní vyzkoušet historickou hasičskou stříkačku, na tvrzi si zkusily chůzi po laně a na Biofarmě Dolejší mlýn si prohlédly a pohladily různé druhy zvířat. Střední trasa měřila cca 12 km, nejdelší trasa cca 22 km a cyklotrasa dokonce 30 km. Start i cíl byl na Dolejším mlýně, kde se účastníci mohli osvěžit nejen v hospůdce, ale i v řece.

Kromě pochodu byla součástí akce „škola zlatokopů“, kde si účastníci pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů vyzkoušeli rýžování zlata a odnesli si vyrýžované zlatinky. „V podání instruktorů to vypadá jako hračka, ale ve skutečnosti je to dost těžké.“ Přiznal jeden z účastníků. Návštěvníci se také mohli podívat do Muzea venkova v Kamberku, kde se mohli přesvědčit, jak se dříve žilo na venkově a chodilo do školy.

„Trasy každý rok měníme, aby byl pochod pro účastníci zajímavější. Ale start i cíl je na Biofarmě Dolejší mlýn, kde máme perfektní zázemí a tímto jim mockrát děkujeme za spolupráci. I díky nim jsme letos měli rekordní účast a to 155 lidí.“ Uvedla Barbora Hozová, jedna z organizátorek akce. V cíli účastníci dostali pamětní placku s permoníkem Rudou, v letošním roce fialovou a diplom na památku.

Tak zase za rok na zlatě na viděnou!

Fotografie z akce naleznete ZDE

Akci podpořil Středočeský kraj.

                                                          

Ing. Barbora Hozová

(barbora.hozova@csop.cz, 317 845 169)

 

Doplňující informace:

  • národním geoparku Kraj blanických rytířů

Termín geopark označuje území, které poskytuje obraz o vývoji Země a představuje ho návštěvníkům zajímavým způsobem. Národní geopark KBR byl vyhlášen v roce 2014 na pomezí tří krajů - Středočeského, Jihočeského a kraje Vysočina. Páteř geoparku tvoří Blanická brázda v úseku od města Mladá Vožice po město Sázava, na západě dosahuje nejdále k městu Votice a na východě k městu Ledeč n. Sázavou. Hlavními přírodními fenomény, které chce geopark představovat návštěvníkům, je geologický zlom Blanická brázda, údolí řeky Sázavy, hadcové lokality a pozůstatky po historické těžbě nerostných surovin. Řídícím subjektem geoparku je Český svaz ochránců přírody Vlašim. Více na: http://www.blanicti-rytiri.cz/cs/95-o-geoparku-kbr

 

Autor: Ing. Barbora Hozová
Kategorie: proběhlo
Projekt: ------