Všechny aktuality

Už jste začali hrát Velkou turistickou hru s rozhlednami? A už jste byli na Blaníku?

aktuality

29.06.2018

Který český turista alespoň jednou v životě nenavštíví památný Blaník, jakoby ani nebyl. Nemůžete ho minout, se svými šesti sty tři sta osmdesáti metry je dominantou okolní krajiny. S jiným vrchem kolem si jej také nespletete – od roku 1941 tu stojí takřka třicet metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky.

Kudy k rozhledně?
Doporučujeme zaparkovat u Domu přírody u Krasovic. Toto návštěvnické středisko informuje o Chráněné krajinné oblasti Blaník a o geoparku Kraj blanických rytířů. Navazuje na něj naučná stezka S Rytířem na Blaník, která vás dovede až k rozhledně. 

Kdo zaparkuje v Louňovicích, městysi, jehož nejstarší dějiny jsou spjaty s ženským premonstrátským klášterem, který vypálil v roce 1420 Jan Žižka, může obdivovat barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nebo se zastavit v muzeu včelařství, případně zajít na zámek a prohlédnout si archeologickou expozici o nejstarších dějinách městyse pod Blaníkem. Kam na oběd nebo zmrzlinu vám ochotně poradí ve zdejším infocentru.
Při cestě z Louňovic na Blaník se držte po červené turistické značce, která vás dovede až k rozhledně. 

Rozhledna Blaník, která se tyčí na Velkém Blaníku (638 m n.m.), je dřevěná věž s kamennou podezdívkou. Na vyhlídkový ochoz se dostanete po zdolání 107 schodů. 

Co je vidět?
Otevře se vám pohled na třetinu Čech - prohlédnete si hlavně Vlašimsko a Posázaví, Středočeskou pahorkatinu,Českou Sibiř, západní vrcholy Českomoravské vrchoviny s dominujícím Strážištěm,za dobrých podmínek můžete zahlédnout vrcholy Šumavy, vysílač Cukrák nebo věž Svatovítského chrámu v Praze.

Z historie rozhledny
V létě roku 1895 byla na Velkém Blaníku vztyčena první rozhledna - dřevěná trámová věž s vyhlídkovou plošinou přístupnou po žebřících. Sloužila jako vyhlídka a také triangulační bod do roku 1935, kdy byl výstup na ni z bezpečnostních důvodů zakázán. Tento zákaz měl své opodstatnění, později rozhledna podlehla větru a zřítila se. 

V polovině roku 1936 se začlo s výstavbou věže z dřevěných šindelů, inspirované tvarem husitské hlásky. V létě 1941 byla rozhledna na jednu sezónu zpřístupněna. Poté byla do roku 1944 uzavřena.

Po válce byl na rozhledně zřízen oltář pro polní bohoslužby. 
V roce 1949 byla rozhledna znárodněna a chátrala. V roce 1968 byla převedena pod Místní národní výbor Louňovice pod Blaníkem a v letech 1976 - 1977 zrekonstruována. I dnes rozhlednu provozuje městys Louňovice pod Blaníkem. 

 

 

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: soutěž
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů